Birgi

Antik çağlarda türlü mitolojik öykülere karışmış, Bozdağlar’ın eteklerinde kurulmuş, dünyanın en bereketli havzalarının ortasında kurulmuş Birgi, eski zamanları yaşatan eşsiz bir tarih zenginliğine sahip. 1996 yılında sit alanı ilan edilen bölge 2012’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiş.

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi köyü Ödemiş’e sadece 9 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 5000 yıllık tarihe sahip, ulu ağaçların süslediği caddeleri, tarihi evleri ve kutsal kabul edilen topraklarıyla Birgi Köyü görülmeye değer. Köy, eski zamanlarda Frig, Lidya, Pers, Bergama krallıkları, Roma ve Bizans İmparatorluklarının hakimiyetine girmiş ve Aydınoğlu Beyliği’ne başkentlik yapmış. Bu denizci beyliği ve özellikle beyliğin ikinci beyi Gazi Umur Bey’in Birgi üzerinde büyük etkileri olmuş. 1426 yılından sonra Osmanlı topraklarına dahil olan Birgi, adını kale ve sur anlamına gelen “Pyrgion” kelimesinden almış. Geçmiş zamanlarda hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için oldukça kıymetli olan bu topraklarda pek çok önemli din ve bilim adamı yaşamış. Günümüzde eski konakları, medreseleri, türbeleri, camileri ile yaşanmışlığın derinden hissedildiği Birgi, aynı zamanda muhteşem doğasıyla son birkaç yıldır yoğun ilgi görüyor.

Birgi’ye nasıl gidilir?

Birgi Köyü, İzmir’e yaklaşık 120 kilometre uzaklıkta. Özel araçla gitmek isteyenler Ödemiş’e geldikten sonra Birgi’ye ayrılan yolu takip ederek Birgi Köyü’ne ulaşabilir. İzmir’den Birgi’ye daha uygun fiyata gelmek isteyenler İzmir Basmane Garı’ndan kalkan trenler ile yaklaşık iki saatte Ödemiş’e ulaşabilir. Daha sonra Ödemiş merkezden Birgi’ye giden minibüsleri kullanarak köye rahatlıkla gelebilir.

Birgi’de ne yapılır?

  • İmamı Birgivi Türbesi, Çakırağa Konağı, Ege’nin en eski camilerinden olan Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, Dervişağa Camii ve Sandıkoğlu Konakları ziyaret edilecek başlıca yerler.
  • Ödemiş’te ipek dokumacılığı meşhur, ipek şallardan hediyelik alabilirsiniz. Osmanlı döneminden kalma Demirli Mağaza’dan geleneksel daha bir çok çeşitli ürünü bulabilirsiniz.
  • Birgi Köy Evi’nde tadı damağınızda kalacak bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz.
  • Çukur Hamam’ın yanında Derviş Ağa tarafından 1657 yılında yaptırılan açık avlulu Derviş Ağa Medresesi’ne yapılan restorasyon çalışmalarından sonra görülmeye değer bir yapı olmuş.
  • Aydınoğlu Beyliği döneminde, tarihi 14. yüzyıla dayanan yapının ender yapılardan biri olan Güdük Minare Mescidi ilginç yapısıyla görülmeye değer bir yapı.
  • Türkiye’nin en lezzetli patatesi Ödemiş’te yetişiyor. Hal böyle olunca Ödemiş’in patatesi meşhur olmuş. Burada hemen hemen her köşede çuvallarla patates satılıyor, eve dönüşte alabilirsiniz.
  • Tarihi Meydan Kahvesi’ne oturup çay yudumlamak, köylüyü izlemek çok keyifli. Meydanda kurulan pazardan köylüler kendi bağ ve bahçelerinde yetiştirdikleri ürünleri satıyorlar. Pazardan kestane almayı da unutmayın, Ödemiş’in patatesi kadar kestanesi de meşhur.

Birgi Gezisi